BMI kalkulačka - Zistite rýchlo, či je vaša váha optimálna

Zaujíma vás, či má vaša hmotnosť optimálne cifry? Pomocou BMI kalkulačky to veľmi jednoducho zistíte za pár sekúnd a z pohodlia domova.

Vyskúšajte a uvidíte ako na tom ste!

Čo predstavujú hodnoty BMI výpočtu?

  • BMI Kalkulačka vychádza z údajov Body Mass Index-u (BMI) a vzorec je nasledovný: m/h² Hmotnosť sa vydelí druhou mocninou výšky.
  • Tento index telesnej hmotnosti predstavuje jednu z navyužívanejších metód na zistenie orientačnej váhy. Okrem toho vám môže výsledok tiež našepkať mieru rizika zdravotných komplikácií.

BMI pod 18,5 = Podváha

Vzhľadom na výšku je váha v prípade výsledku <18,5 veľmi nízka a naznačuje, že výživa nie je dostatočná. Pri tomto výsledku určite spozornite a neberte ho na ľahkú váhu. Je nevyhnutné zmeniť spôsoby stravovania, resp. životného štýlu. Podváha so sebou môže prinášať vznik zdravotných ťažkostí, ako je napríklad problém s imunitou, problémy so sústredením, zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, problémy s plodnosťou, u žien problémy s menštruačným cyklom a ďalšie. Odporúča sa návšteva odborníka.

BMI 18,5 - 24,9 = Optimálna váha

Výsledok 18,5 – 24,99 je pre vás dobrou správou, pretože vaša váha je optimálna. Riziko vzniku zdravotných ťažkostí, ktoré zapríčiňuje nadváha, je veľmi nízke. To ale neznamená, že by ste nemali dbať o zdravú a vyváženú stravu, a taktiež dostatok pohybu.

BMI 25 – 29,9 = Nadváha

Uvedené hodnoty naznačujú nadváhu. Tento stav sa spája už s mierne zvýšeným rizikom vzniku ochorení, ako sú napríklad kardiovaskulárne problémy, diabetes, astma, poruchy štítnej žľazy… Je potrebné zmeniť životosprávu a upraviť jedálniček, aby ste sa čo najskôr vyhli sa rozvoju pridružených ochorení.

BMI nad 30 = Obezita

Ak sa vo výsledku BMI kalkulačky objaví číslo 30 a viac, tento údaj poukazuje na obezitu. Obezita sa pri meraní BMI delí na 3 stupne, a to:
  • Obezita prvého stupňa: 30 – 35
  • Obezita druhého stupňa: 35 – 40
  • Obezita druhého stupňa:  viac ako 40

Vo všetkých prípadoch je potrebné nevyhnutne a urgentne konať, zmeniť životný štýl a odporúča sa aj návšteva odborníka. Riziko vzniku rôznych zdravotných ťažkostí, ktoré sa spájajú s obezitou (srdcovo-cievne ťažkosti, vysoký cholesterol, cukrovka, problémy s dýchaním, spánkové apnoe, artritída, ochorenia žlčníka…), je veľmi zvýšené, dokonca až vysoké.

Vzorec na výpočet BMI

Ako vypočítať BMI?

BMI (Body Mass Index) sa vypočíta podľa nasledovného vzorca:

👉 BMI = hmotnosť (kg) / (výška (m) × výška (m))

Príklad výpočtu BMI
Predstavme si osobu s nasledovnými údajmi:

Hmotnosť: 70 kg
Výška: 1,75 m
Postup výpočtu:

Najskôr vynásobíme výšku samú sebou:
1,75 × 1,75 = 3,06
Potom vydelíme hmotnosť výsledkom z predchádzajúceho kroku:
70 ÷ 3,06 = 22,9
📌 Výsledok: BMI = 22,9, čo znamená normálnu hmotnosť podľa BMI tabuliek.